Na lokalnych rynkach często ukazują się nieruchomości w niższych cenach, które mają jednak skazę, mianowicie są obciążone hipoteką. Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką może zrażać jednakże po zastosowaniu pewnych zapisów umownych u notariusza lub przy pewnych uzgodnieniach, mieszkanie obciążone hipoteką uda się zakupić bezpiecznie.
Jak bezpiecznie nabyć mieszkanie obciążone hipoteką?
Otóż pierwszym krokiem jest udanie się do sądu, który zażądza księgę wieczystą dla nieruchomości i zaznajomienie się z jej treścią. W księdze wieczystej nieruchomości będą znajdowały się wszystkie wzmianki o podstawie wpisów, które mogą dotyczyć kredytów, pożyczek lub innych obciążeń.
W dziale IV księgi wieczystej określanym często jako „hipoteka” będą znajdowały się wzmianki dotyczące wszystkich roszczeń, jakie banki lub inne osoby mają do przedmiotowej nieruchomości. Po sprawdzeniu w Sądzie księgi wieczystej można zastanowić się nad zakupem nieruchomości.
Pamiętać należy, że wpis w dziale IV księgi wieczystej dotyczy nieruchomości, zatem każda zmiana właściciela powinna skutkować uregulowaniem wszystkich zobowiązań z przekazanej sumy zapłaty. Jeżeli nieruchomość, którą chcesz zakupić jest obciążona hipoteką, której wierzycielem jest bank to obecny właściciel powinien udać się do tego banku, pobrać informację o wysokości zobowiązania na dzień podpisania umowy kupna nieruchomości. Kwota widniejąca na zaświadczeniu z banku powinna być spłacona z kwoty jaką przekazujesz sprzedającemu. Tylko w taki sposób solidnie zadbasz o swoje interesy. To jedyny sposób aby wykreślić wpis o hipotece z księgi wieczystej.
Zakup nieruchomości a zameldowane osoby.
Kolejnym problemem jaki może powstać przy zakupie mieszkania obciążonego hipoteką są zameldowane w nim osoby. Aby bezproblemowo zakupić mieszkanie, należy dostarczyć do notariusza zaświadczenie o braku osób zameldowanych w nieruchomości na dzień podpisania umowy notarialnej. Najbezpieczniej aby zaświadczenie o braku osób zameldowanych z właściwego urzędu miasta lub gminy było aktualne. Koszt takiego zaświadczenia oscyluje w okolicy 17 zł w zależności od miasta w jakim urząd się znajduje.
Poza hipotekami, meldunkiem warto ustalić czy grunt na którym stoi nieruchomość jest własnością, czy sprzedający jest użytkownikiem lub współużytkownikiem wieczystym. Należy pamiętać i dopilnować aby w umowie notarialnej znalazły się wszystkie zapisy precyzyjnie określające uprawnienia przysługujące nabywcy nieruchomości.